top of page

3 OSY (Touživý/Vyhýbavý/Zdravý attachment): Na konkrétním příkladu partnerské neshody

Oslovila mě žena s miminkem, mají s partnerem blízko k rozchodu. Pozvala jsem ji k bezplatné účasti na kurzu a zároveň mě napadlo osvětlit, jak předvídatelně naše psychiky fungují.

 

Zdálo by se, že obvody naší vědomé i podvědomé mysli jsou nekonečné, a tak si každý člověk je navždy sám sobě záhadou. Při svém dlouhodobém výzkumu jsem však objevila, jak lidé z podobných rodin s podobným nastavením na „Třech osách attachmentu“ (mé spojení Teorie attachmentu s Hawkinsovou škálou) procházejí vývojem stejně. Má to svá pravidla! A pokud rozumíme tomu, co se děje, můžeme situaci vždy řešit.

 

Vezměme si tento partnerský vztah s malým miminkem. Ona si nese z rodiny vyhýbavý vztahový attachment, on touživý. To je k sobě přitáhne – jde totiž o stejný hluboký prožitek z dětství, a v tom si rozumějí. Pouze mají u tohoto zážitku opačné znaménko, opačnou strategii přežití, což je na počátku přitažlivé. Jako by to rozšiřovalo realitu a možnosti (stále ovšem v mezích jejich společného traumatu, strategie přežití umožňují jen přežít, ne skvěle žít).

 

Tito dva lidé tedy začnou vztah a po úvodním idylickém období přijdou problémy, přičemž každý používá svou obvyklou strategii přežití. Když nezabírá (nikdy nezabírá dlouho, není to totiž autentické chování, a tak se partneři vlastně navzájem neznají), dojdou typicky oba partneři po čase do opačného extrému – ten vyhýbavý začne víc toužit a touživý se začne vyhýbat. V tom se ale ani jeden necítí dobře, a tak se rozejdou a/nebo se každý po čase vrátí ke své strategii (to když třeba mají dítě a není snadné se rozejít).

 

Pokud je ve vztahu dítě, matka se, chtíc nechtíc, začne osobnostně měnit. Pokud byla vyhýbavá (jako v příkladu klientky), přesune se na touživou osu, a to nejen situačně, ale natrvalo. Dítě vždy své rodiče uzdravuje a touživá vazba je plnější prožívání vztahu a života než vyhýbavost. Otec někdy zůstává mimo, pokud nemá s dítětem úzký vztah a trvalý kontakt. Anebo zůstává mimo dočasně, po dobu, kdy je dítě malinké a ve sféře matky.

 

Zpět k příběhu. Partneři s miminkem se chtějí rozejít. On došel ze své obvyklé touživé osy na vyhýbavou (9% na Vyhýbavé ose), takže chce pryč, zapouzdřit se. Ale protože není typický vyhýbavec, chybí mu ona korektně odtažitá vrstva a vyjadřuje se silně emočně. Žena zase poprvé v životě došla na 9% Touživé osy (viz 5. setkání chystaného Kurzu kvantových přepisů https://www.ivetahavlova.cz/3-osy-zivota-zima-jaro-2024 , takže TOUŽIVÉ ZMATENÍ a beznaděj). Navíc, ozdravena kontaktem s děťátkem, zažívá některé z těchto pocitů v této intenzitě poprvé.

 

Není divu, že pak chtějí PRYČ oba… většinou ale jen ve chvílích, kdy jsou spolu a prožívají všechny retraumatizace, které se jim v jejich vztahu spustily (dejme tomu, ona 7, on 9). Ono množství retraumatizací způsobí, že není možné použít koherentně některou z jejich strategií přežití. Je třeba dobrá na 3 spouštěče, ale protismyslná v těch dalších. Partneři se tedy situačně dostávají do CHAOSU. To je ten prostor na Hawkinsově škále ještě pod studem, tam, kde není téměř žádná disponibilní energie. A proč tam není? Právě proto, že neexistuje žádná strategie přežití, která by fungovala. Příliš mnoho retraumatizací neumožňuje řešit věc zástupně. Jediné, co by fungovalo, je upřímná, nevztahovačná komunikace a té retraumatizovaní lidé nejsou schopni.

 

Takže, když jsou ti dva právě spolu a je jim špatně po duši, chtějí se rozejít. Jakmile ale on odejde třeba do práce či ona na procházku, začnou to vidět jinak. Některé spouštěče se zklidní a on se dostane na svých 9% vyhýbavé vazby a ona 9% touživé. Jestli si pamatujete můj článek „3 OSY: Na tématu rozchody“, který jsem napsala před několika dny a jmenovala 9 bodů na osách, kde se lidé nejčastěji rozcházejí, toto není místo, kde by lidé typicky dokázali rozchod dotáhnout.

 

Partneři nevědí, co se s nimi děje, a tak se ve svém vztahu pohybují jen samospádem, jak jimi smýkají traumátka. Momentálně je to trajektorie:

On: VYHÝBAVÝ ÚTLUM – CHAOS – VYHÝBAVÝ ÚTLUM

Ona: EMOČNÍ ZMATENÍ – CHAOS – EMOČNÍ ZMATENÍ

(viz opět kategorie uvedené v pozvánce na kurz)

V tomto stavu není možné ani zůstat spolu, ani se rozejít. Většinou se vyhýbavý partner zapouzdří, ten čerstvě touživý zkusí totéž… ale nedokáží se od sebe oddělit a stále znovu nastávají marné snahy dát se dohromady.

 

Léta se pokouším uchopit psychiku nově, systémově, až kvantitativně (byť to zní až absurdně) a mí klienti ví, že jsem opravdu na něco podstatného přišla. Nabízím Vám možnost projít se mnou 12titýdenním kurzem, který startuje 23. ledna v 17:30h na Zoom nezávazným, bezplatným setkáním. Půjde opět o kurz kvantových přepisů, ale pokusím se Vám předat i kus svého know-how v oblasti diagnostiky pomocí tří os attachmentu. Pro mě osobně už dnes není žádná situace záhadou, a tak je možné každé situaci se postavit a účinně ji řešit. Plnou pozvánku s registračním formulářem na kurz či i jen nezávazné první setkání najdete zde: https://www.ivetahavlova.cz/3-osy-zivota-zima-jaro-2024

Samotný registrační formulář je zde: https://www.ivetahavlova.cz/prihlaska-na-kurz

 

Krásný den a těším se na možné setkání 

 

Iveta

 

Další bezplatná online Poradna/Přepisovna na Zoomu je naplánovaná na tento pátek 19. ledna, 12 – 13:30h. Tentokrát prodloužená na 1,5 hodiny. Ta hodina vždy nějak moc rychle prosviští.  Odkaz na zoomové setkání je zde: https://us02web.zoom.us/j/83763007685?pwd=TUNOb1ZoU0VDTjhSWXhVUG9WYkE2UT09

Commentaires


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page