top of page

Co prožívat s mámou? (Udělejte si inventuru a plán)

Mnozí z nás mají o náplni vztahu s mámou jasno, respektive podvědomí má jasno, my většinou spíš polojasno nebo zataženo. Potřebujeme si víc ujasnit, o čem aktuálně náš vztah s mámou vlastně je. Udělejte si malou inventuru, takovou tabulku:


POLOŽKA – ANO – NE

Zachraňuju mámu

Bojím se mámy

Bojuju s mámou

Lituju mámu

Snažím se mámě vyhýbat

Dělám mámě program

Snažím se být dobrá dcera/dobrý syn

Bráním mámu před (sobeckým sourozencem/hamižnými příbuznými…)

Vytvářím s mámou koalici (proti komukoliv)

Poslušně sloužím mámě (plním příkazy)

Jsem mámě prostě k dispozici

Odsuzuju mámu

Snažím se mámu změnit

Čekám, až mámě dojde, jak mi křivdí

Soutěžím se sourozenci, kdo pro mámu víc dělá

Vyčítám mámě (že nemám dobrý život, nemám sebevědomí, nemám vztahové kompetence…)


Pokud vaše tabulka vypadá takto, pak pro nové věci anebo dokonce vztah typu přátelství (s postupně se rozvíjejícími společnými zájmy), není místo. Pokud ale zapracujete na položkách, které jste si napsali do tabulky (viz různé moje další články), tj. vypustíte traumatický náboj, pochopíte hluboké příčiny dějů v dětství, odpustíte, dozrajete a začnete se vymaňovat z autopilotů, mělo by to mezi vámi a mámou začít fungovat jinak, že?


NE SAMO OD SEBE. Jak začínají mizet staré obsahy, je ve vás pojednou prázdno. Najednou nevíte, co si s mámou počít. Umíte jen ty staré věci. Co s tím?


ČÍM ZAČÍT:

1) Pracujte na svém štěstí, na svém vlastním životě. Kdo je spokojený, má víc energie a vůle k pochopení druhého.


2) Pomozte mámě k nezávislosti… Nedostaňte mámu do závislé polohy anebo pokud už na vás je dětsky závislá, postupně ukončete tuto závislost (najděte neutrální zdroje pomoci). Jděte do takových detailů, že dokonce i když je u vás na návštěvě, vytvořte podmínky, aby nepřekážela, aby měla vlastní přístup k věcem, které potřebuje, aby ostatní respektovali její prostor a čas pro sebe. Pokud jedete na výlet, musí mít možnost kdykoliv odjet. Nesmí být závislá. Nikdo z vás nesmí být závislý. Nechcete pokřivené vztahy… Na začátku to může vypadat přepjatě, divně, ale vyplatí se vám to.


3) Napište si seznam věcí, které byste s mámou rádi prožívali. Ať už jsou to věci, které vás baví anebo které pro vás mají hodnotu (například si přejete pro děti zážitky s babičkou). Ale nečekejte, že to půjde samo. Pokud máte určitou představu, jak to má mezi babičkou a dětmi plynout, co spolu mají dělat, proberte to s ní, jinak vás zklame. Nebude takovou babičkou, kterou jste si vysnili. Nezvěte ji rovnou na výlet nebo koncert, proberte to s ní jako nápad a hledejte, jaké jsou její preference a pokuste se někde sejít uprostřed, nesnažte se ji příliš vzdělávat, do něčeho ji pasovat. Dělejte společné přípravy. Co by vás obě bavilo dělat, u čeho byste vydržely a reálně jak dlouho. A myslete i na plány B.


Dětské emoční programy i dětské konstrukce snových světů fungují samy od sebe. Na reálném vztahu potřebujeme pracovat.


Iveta


Zvu vás na ukázkovou lekci 14titýdenního transformačního kurzu Zralá komunikace na Zoom 19. ledna, 17 – 20h. Detailní pozvánku najdete na www.ivetahavlova.cz.

Comments


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page