top of page

JAK TVOŘIT SVŮJ ŽIVOT V DNEŠNÍ DOBĚ?

Nejvyšší kompetencí pro život je, podle mě, vnímat své aktuální okolí a také dobu. A reagovat na ně. Nejet podle nastavení našich předků.


Doba se tak rychle mění.

Cílem rodičů mnoha z nás ještě bylo: uživit se, pořídit bydlení, vychovat děti.

Dnes není životním cílem najít si partnera. Tím životní cesta nekončí a pokud máme v sobě stále nastaveny hodnoty našich rodičů a prarodičů, časem vyhoříme.


O obživu nemusíme tolik bojovat. Péči o domácnost nám usnadňují elektrické přístroje. Děti chodí do školek a škol a je jich méně. Běžná práce a kariéra mají potenciál nás naplňovat na začátku života, kdy hledáme svou hodnotu a místo. Později jen tehdy, pokud v ní stále vidíme smysl (osobní – proč právě my máme dělat tuto práci) anebo pokud nám umožňuje financovat si své sny.


Vnímám generaci našich rodičů a vlastně i prarodičů, jejich život, hlavně ve městech, jako poměrně osamělý, stažený do rodiny. Žili ve městech a chodili do práce. O víkendu chata, zahrádka. Někteří.


Dnes je to jinak. Vidíme to na našich odrostlejších dětech. Sdružují se, komunikují, jsou spolu (byť často virtuálně), nahrávají, postují, tvoří. Možná jejich aktivitám nepřikládáme vysokou hodnotu, ale svým chováním nám ukazují směr společenského vývoje.


Už jim neuděláme radost exotickým ovocem, kvalitním jídlem, časem už ani kupováním věcí. Všeho, až na ultra luxusní zboží je dost a vše je dostupné.


Potřebují tvořit a sdružovat se. Mít smysl a být spolu.


A my taky.


Iveta


P.S. Chystám a zítra nebo v pondělí vypíšu svůj tradiční 12titýdenní kurz, tentokrát na téma „VYSOKÁ AUTONOMIE“.


Iveta

Commentaires


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page