top of page

NEJSEM TADY OD TOHO, ABYCH NAPLŇOVAL TVÉ POTŘEBY... NEJSI TADY OD TOHO, ABYS NAPLŇOVALA MÉ POTŘEBY

V útlém dětství mají být naše potřeby intuitivně co nejlépe naplňovány mámou.


Jakmile se naučíme dorozumívat, končí intuitivní uspokojování potřeb miminka (přímočarých, ale i tak mnohdy obtížně pochopitelných) a začíná komunikace.


Jak rosteme, začínáme být schopni i my přispět k uspokojení potřeb druhých. Bydlíme spolu, sdílíme myčku, koupelnu, jíme spolu… a je skvělé, že máme více rukou, které spolu o domácnost pečují. Začínají dohody o tom, co uděláme i pro druhé či pro dobro všech. Musí jít o vyjednávání, vysvětlování, ne jednostranné příkazy, jinak se nevybuduje chuť do životních povinností a svědomí k solidaritě se svou rodinou (a později i jinými skupinami).

POKUD ale došlo k narušení, například prvorozený začíná bojovat o to, aby dostal zpět máminu plnou/či aspoň nějakou pozornost či děti spolu o rodiče soutěží z jiných důvodů, případně je máma slabá a dítě se bojí o její zdraví či život, anebo je prostředí přísné a bezchybným plněním je možné si zajistit bezpečí… přichází na řadu strategie přežití: Pomoc mamince, naplňování potřeb maminky… Například nenáročností (nic nepotřebuji, počkám) , strpěním obtěžování od mladšího sourozence i aktivním nadbíháním potřebám rodičů.


Zvlášť když je „hodný“ jen jeden z rodičů či jeden z rodičů chybí úplně, není tu onen druhý rodičovský zdroj, který by byl k dispozici, když se dítě potřebuje například mámě postavit. Nikdy pak pořádně nenaběhne puberta. Dítě pak sice může občas i odmlouvat, ale jeho energie se má tendenci hroutit a nakonec stejně plní, co se po něm žádá anebo cítí podprahovou úzkost.


Strategie pomáhat/naplňovat potřeby i na úkor svých potřeb, má tendenci vydržet pak až do dospělosti a rozrůst se do obřích rozměrů, kdy postupně začneme vypozorovávat a vyciťovat potřeby celé rodiny a automaticky je naplňovat. (Nezastíním tě, o všechno se rozdělím, všechno vydržím, nepřekážím, jsem tam, kde mě chceš mít, nemám nikoho jiného raději, či dokonce, nemám nikoho jiného rád, než tebe!)


Pak toto děláme stále dokola ve svých vztazích a trpíme, nerozvíjíme svůj život, zatímco druhým se vedle nás daří (alespoň dočasně, než se zklameme a začneme vzpouzet).


Nejsme tu proto, abychom uspokojovali potřeby druhého (materiální, tělesné, citové, emoční…). Pokud si chceme být blízko, platí, že musí dojít k oboustranné dohodě, která není vynucená. K dohodě, kterou obě strany vnímají dobře. Jinak začneme trpět ztrátou radosti, únavou či až únavovým syndromem, nemocemi a ochladnutím ve vztazích. Pokud máme program, že potřeba druhého je důležitější než naše, brzy ztratíme chuť žít svůj život i přirozenou lidskou potřebu žít ve vztazích či skupinách.


Naše potřeby jsou na prvním místě a čím dražší je nám člověk, se kterým jsme ve vztahu, tím více bychom měli dbát na to, abychom jeho potřeby nevyvyšovali nad ty své. Namísto toho radostně vyjednávejme o našem společném životním stylu, plném společných aktivit i radostného samostatného života se svými vlastními přáteli, zájmy, postoji a zvyky.


Iveta


P.S.

CELODENNÍ WORKSHOP „LADÍM SE NA ŽIVOT VE SVÉ ESENCI“, 17.6., 10 – 18h

Milí přátelé, zvu Vás na celodenní kurz k sobě do jurty v Černošicích (vedle Prahy) v sobotu 17. června, 10 – 18h. Setkání je zaměřeno na posílení autonomní, tj. dospělé a kreativní složky Vašeho já. Pokud cítíte, že stojíte na prahu profesní či jiné osobní změny, která Vám umožní žít život radostněji a plněji v souladu s Vašimi zájmy a touhami, je tento kurz pro Vás.

V úvodu povedu kvantový přepis k odblokování překážek v této oblasti a integrování zralých mentálních map. Přesně na míru pro skupinu, která se sejde a pro jejich témata.

Poté budete s kolegyní Lenkou Lánskou vyrábět „portrét své esence tvořivosti“, technikou štípané mozaiky - čistě pocitově, nejde o vyrábění vysokého umění, mozaiku vyrobí každý. Z kurzu si potom také svou keramickou kachli s mozaikou odnesete domů. Více k metodě a o Lence zde. https://www.naucmese.cz/kurz/stipana-mozaika

Od 12:30h bude hodinová přestávka. Na oběd je možné zajít si vedle do restaurace Pod lípou, do kavárny Oliva anebo si přinést jídlo s sebou.

Pokud máte, přineste si kladívko. Vyrábět budeme v jurtě, ale i venku na zahradě, tak pro případ slunečného počasí vezměte s sebou také pokrývku hlavy.

Cena kurzu je 2700 Kč a platí se v hotovosti na místě. V ceně kurzu je materiál na výboru mozaiky.

Přihlášky poprosím na ivetahavlova@seznam.cz


Moc se těšíme na setkání!

Iveta a Lenka

ความคิดเห็น


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page