top of page

ODPORÁČEK aneb prokrastinace a jiné rezistence vůči životu

Při své práci ráda používám odlehčené pojmy. Je mezi nimi také „Odporáček“. Pod tímto slovem se skrývá jedna z největších překážek vrcholně naplněného života.


„ODPORÁČEK“ označuje klubko programů, které způsobují, že se nám nechce dělat věci, které jsou důležitou součástí života anebo dokonce i věci, které jsme vždy toužili dělat. Příklady vláken programů:

Chci dělat něco jiného, než co se teď ode mě žádá. Chci teď dělat něco jiného, než co je teď nejvíc potřeba. Chci nedělat nic. Nechci myslet, řešit. Chci se vypnout a situaci nějak přečkat. Chci svou pozornost obrátit jinam a tvářit se, že ona akutní situace není nebo není důležitá. Nechce se mi dělat i věci, které jsem toužil dělat. Teď je dělat můžu a nechci. Chci něco jiného a nevím co. Najednou mě nic nebaví.

Tyto programy většinou vznikají mezi 3. a 4. rokem života nevhodným prostředím v rodině.


Později se ovšem výše uvedené programy překryjí dalšími vrstvami. Například v osmi letech se můžu rozhodnout (a pak zapomenout, že jsem se tak rozhodl, ale program působí dál), že „už nikdy nic nebudu dělat dobrovolně… ke všemu mě musí donutit… budu to schválně dělat špatně… a budu se škaredě tvářit a pořádně jim to znepříjemním.“

A pak dospějeme, najdeme si partnera, práci, máme rodinu. Chceme mít aktivity, které nám vytvářejí svou pravidelností kostru života. Chceme mít doma hezko. Chceme mít materiální jistoty. Chceme dojít své seberealizace, naplnění svých snů… ale Odporáček je tou dobou už naducaný Otesánek, který zasahuje prakticky do všech oblastí života a znemožňuje pokrok.


Další efekty Odporáčka v nás:

POCIT PŘETÍŽENÍ A ÚNAVA tam, kde jiní lidé cítí radost a dostatek energie. Jak by ne, když bojujeme s Odporáčkem – tedy pytlem programů odporu, které tvoří klidně i 90% naší motivace! Můžete pak mít krásnou práci, děti, zvířátka, dům, milujícího partnera, ale vše má tendenci zhořknout.


VÝČITKY VŮČI BLÍZKÝM, že děláme příliš. A často teprve, když jsme v situaci, že nic nemusíme, pochopíme, že nám chybí motivace a nenáviděné MUSY nás vlastně zachraňovaly od apatie.


ENERGICKÉ ZAČÁTKY, KTERÉ VEDOU DO STAGNACE. Je potřeba velkého množství adrenalinu, aby překonal Odporáčka (například zamilování, novou práci, nové bydlení).


ČÍM VÍCE ČASU NA NĚCO, TÍM MENŠÍ ZÁJEM. Naše motivace je vlastně jen Odporáčkův útěk „od něčeho“. Pokud si například pro svoje hobby kradete chvilky, jde to, ale pokud se hobby stane vaší hlavní činností, jste opět v pasti.


Ráda bych Vás tedy pozvala na další z mých kvantových přepisů, tentokrát na téma přepsání Odporáčka. Workshop se koná ve čtvrtek 23. listopadu, 17:30 – 20h, opět na Zoom. Jako vždy se workshop skládá z hlavního přepisu a následné sekce otázek&odpovědí&minipřepisů. Cena workshopu je 1800Kč.


Registrační formulář najdete zde: https://www.ivetahavlova.cz/prihlaska-na-workshop Po zaplacení kurzovného Vám přijde potvrzení a dvě hodiny před začátkem workshopu odkaz na kurzovní místnost na ZOOM. Těším se na Vás a přepisování odporáčka.

コメント


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page