top of page

Reakce na kritiku

Když se mnou nesouhlasíš nebo mě kritizuješ, ukazuješ mi, že byly porušeny tvoje hodnoty. Ukazuješ mi sám sebe.

Když jsem zrovna na výši a reaguju pochopením a zvídavostí, vytvářím mezi námi spojení. Tvoje zjitřené emoce následované mým přijetím jsou nejrychlejší cestou do Tvého nitra. Ve chvílích, kdy jsem zralá, vnímám tvá slova jako informaci o Tobě, ne o sobě, a Tvůj nesouhlas a kritika nás sbližují.


Když na výši nejsem, když momentálně poklesne moje sebevědomí, jsem schopná brát si všechno osobně. Zkoušej mi vysvětlit, že mě druzí nechtěli komandovat, že jsem si to přebrala špatně, že mě mají rádi… a budu vnímat, že jsi na jejich straně. Zkoušej mi dávat příklady toho, že i já Ti někdy dávám zpětnou vazbu a nemyslím to špatně… a budu to vnímat jako útok. Ve chvílích, kdy si nejsem jistá svou hodnotou, pasu po nejhorším možném výkladu Tvých slov.


Přesto vím, že Ti můžu věřit, že jsi důvěryhodný člověk. Cítím to ve svém těle, většinu času to cítím. Měkkost u srdce, v očích, jemnost v čelistech a na patře. Naučila jsem se věřit intuici svého těla a instinktivně vím, s kým jsem a s kým nejsem (se svými programy) v bezpečí.


A i díky Tobě se stále rychleji měním. I k těm nejhlubším vrstvám mého já už doputovaly zvěsti o Tvé vlídnosti, vstřícnosti, důvěryhodnosti. A když mám někdy pocit, že mě něco ve Tvých slovech ohrožuje, už tomu nevěřím. Už nerozebírám každý detail, už nešroubuju černé scénáře.


Namísto toho si celou situaci přivinu k hrudi jako velký polštář a šeptám si: Dopadne to dobře. Věřím sobě a věřím Tobě. Nevypustím psy. Nebudu donekonečna rozebírat, co kdo řekl a myslel. Dávám nám oběma čas uklidnit se, naladit se na základní pocit důvěry mezi námi. Dopřávám nám čas oddělit šumy minulosti od přítomné chvíle, přestat si realitu dokreslovat dávnými křivdami.


Dopadne to dobře, jako vždycky. Odevzdávám se v důvěře.


Comments


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page