top of page

Zahanbení, pocit méněcennosti a vina

Je mnoho důvodů, proč nejsme ve vztazích a v životě spokojení. Jedním z hlavních jsou hluboko uložené pocity zahanbení ze sebe, méněcennosti a pocity viny. Ty způsobují, že jsme snadno ovladatelní.


Druhému stačí poukázat na naše „sobectví“ či nějakou nekompetenci a vzdáváme se svých plánů, přání, potřeb. Většinou však k tomuto ovládání ani druhého nepotřebujeme. Stačí, když my sami najdeme na svém těle, charakteru, činech … nějakou chybu a trestáme se úplným odevzdáním se či předáním zodpovědnosti za svůj život druhému.


Víme to o sobě a mnohdy i léta pracujeme na odstranění těchto pocitů. Často bez úspěchu. Ačkoliv všechno chápeme a víme, že i druhý má své slepé skvrny, že taky dělá chyby, známe jeho slabosti… většinou nám to stačí maximálně k tomu, že i druhého odsuzujeme, ale sobě nepomůžeme.


Je to proto, že jak pocity studu a zahanbení ze sebe, tak vzorec k prožívání neadekvátně silného pocitu viny, jsou hluboko zakódované v našich tělech a nervových soustavách už od miminkovského věku a často i dříve. Tyto matrice vznikají jako takzvané „proto pocity“ už hluboko v předverbálním období. Mámin postoj k těhotenství, k porodu, ke kojení, k projevům potřeb miminka, nehodám batolátka… vytváří v našem těle paměťové stopy odmítnutí a z toho vyplývající proto-pocity méněcennosti, studu, viny. Ty jsou později zracionalizovány a přetvořeny v mentální přesvědčení o sobě.


Nestačí proto uzdravovat a přepisovat mentální přesvědčení. Je nutné odstranit z těla, jeho tkání elektrický náboj raného traumátka (a na něj nastavěná přesvědčení), a nahradit ho pocitovou mapou přijetí, fyzické i citové výživy, harmonie mezi dítětem a mámou (dnes dospělým a dalšími lidmi a světem). Je potřeba odstranit to, co nám BRÁNÍ a doplnit to, co nám CHYBÍ k tomu, abychom žili s hezkým sebeobrazem.


I neurobiologické přepisy vzorců zahanbení a viny budou součástí čtyřdenního kurzu Zralé já a zralý vztah v Krkonoších, který se koná 30. září až 3. října na nádherných Tetřevích boudách. V mém milovaném místě, kde píšu a tvořím. Přijďte i Vy pobýt, třeba i s rodinou, ochutnat výbornou kuchyni, zrelaxovat se ve Wellnesu v bazénu, nejteplejší vířivce na světě, sauně, páře, zacvičit si v jógovně či fitnesu, posedět v krbovně, na krásné terase sledovat východy slunce a zase o kus uzdravit svůj život.


Případné registrace poprosím na ivetahavlova@seznam.cz.


Iveta

Yorumlar


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page