top of page

Ženo, tvoje hodnota se nemění

Teď jsi v šoku, ŽENO, a já si to neuvědomil. Nechávám se svést tím, že vypadáš jako dospělý člověk a chci s Tebou mluvit, argumentovat, vysvětlovat. Přitom sám dobře vím, že to takhle nefunguje. Že právě teď jsou ti tři, čtyři nebo pět let a máš dojem, že jsem Tvoje máma nebo Tvůj táta, kterým na Tobě nezáleží nebo o Tobě smýšlejí špatně. Odpusť, chtěl jsem se ochránit. Taky jsem byl v šoku. PRÁVĚ PROTO, že jsi pro mě tak důležitá, že mi na Tvém mínění záleží. MUŽI, teď právě nejsem kompetentní k rozhovoru. Jsem v šoku, že bys o mně mohl smýšlet špatně. Moc mi záleží na tom, jak mě přijímáš.

Teprve se učím být zpevněná sama v sobě. Vnímat vnější události jako zdroj učení o sobě, o životě, vztazích, ne jako výpověď o mojí hodnotě.

Dorůstám, občas v růstových bolestech. Udělám krok, větší krok, než dosud a musím si sednout. Bývám unavená a dezorientovaná z nových perspektiv a moje mysl se snaží odpočívat úkrokem zpátky, do známého.

Namísto držení nové perspektivy, což je TAK náročné (dýchat, regulovat se emočně, myslet na to, že jsi svá slova myslel dobře, že moje hodnota není závislá na hodnocení zvenčí, že Tvoje činy jsou opravdu důležitějším ukazatelem, než slova pronesená v rozrušení…), pak hupsnu do té staré, polorozpadlé fontány plné emocí, zahanbení, hněvu, mazlavého listí a špačků cigaret mámy a tet.

Jsem prostě člověk, který, jako každý, kdysi nenaplnil některé vývojové úkoly, protože to v mojí rodině nešlo. A tak se učím a vyvíjím za pochodu. Nejsem hotová. Nejsem plusová, ani mínusová. Jsem zkrátka takový krásný, živý součet, který se každým dnem mění.

Moje hodnota ale zůstává stejná. I bez dokončeného vývoje a ať dělám cokoliv, ať říkáš cokoliv, moje hodnota se nemění.

Jsem rozhodnutá opustit pochybné bezpečí světa, kde ze zvyku „vím“, že každé sporné slovo znamená můj odsudek. Jsem rozhodnutá přestat frčet na zákonech podmiňování. Jsem rozhodnutá přestat věřit, že druzí mě budou mít rádi, jen když budu hodná holka. Jsem rozhodnutá jít do neznáma a hledat tu nejlepší možnou interpretaci všeho, co řekneš.

Jsem připravená přestat se tolik zabývat svým stínem a začít vnímat své světlo.

Kommentare


Archiv
Sledujte Ivetu
  • YouTube
  • Facebook App Icon
  • Instagram
  • LinkedIn
  • SoundCloud
bottom of page