4 hlavní důvody, proč nám nefungují vztahy
1) SKLONY K SYMBIÓZE S PARTNEREM
Pokud nebyly dobře naplněny potřeby naší symbiotické fáze s maminkou, když jsme byli miminka, neseme si s sebou tento deficit do života. Informace, že jsme dosud nedostali absolutní, „nekonečné“ objímání, pohledy do očí, držení, hlazení, je doslova vtištěná do nervových spojů našeho těla. Podvědomě se potom snažíme tento deficit dohnat s partnerem, a tím ho přetěžujeme. Příliš si nárokujeme jeho čas a pozornost, chceme být pro partnera převelice potřební, užiteční, až životně důležití a tomu podřizujeme vše. Zároveň nemáme v myšlenkových mapách alternativu, a tak si ani neuvědomujeme, že je na našem chování něco divného. Psychika malého dítěte je fixovaná na maminku... a hraní (v dospělosti práce, koníčky) a táta/děda/kamarádi (v dospělosti jiní lidé, přátelé) nemají oproti „mamince“ žádný význam… Zatěžujeme pak nejen partnera, ale trápíme i sebe, nemáme vlastní energii, bojíme se ztráty, žárlíme.
2) ROZDÍLNÝ TYP OSOBNOSTI (toužící vs. vyhýbavý typ vztahování se)
Podle toho, jak se mamince podařilo naplnit naše rané vývojové potřeby (plus jak dobře proběhl porod), se už v prvních letech života ustaví způsob, jakým se budeme vztahovat k druhým lidem, především v partnerském vztahu. Pokud máma naplňovala tělesné a citové potřeby dítěte nespolehlivě (třeba i jen proto, že dítě muselo z pochopitelných důvodů na její náruč dlouho čekat – brzký odchod mámy do práce, jesle, narození mladšího sourozence), vyvine se místo zdravého vztahování u člověka přehnaně „toužící“ (viz výše) nebo vyhýbavá vazba. Pokud se ve vztahu potkají lidé z opačných konců tohoto spektra, nerozumějí si. Mají jiné tělesné potřeby, jiné prožívání citů, jiné myšlenkové vzorce, jiné cíle v životě, jiný přístup k výchově dětí, k trávení volného času. Mají dokonce jiný slovník – jeden se pohybuje v oblasti myšlení a principů a druhý v oblasti citů a potřeb. A časem si mohou druhého i velmi zošklivit, protože si svou rozdílnost vykládají jako nelásku, naschvály, sobectví.
3) NEMOŽNOST STANOVIT HRANICE
Pokud byla výchova dítěte autoritářská či prostě jen necitlivá k potřebám a projevům dítěte (popřípadě bylo v rodině dokonce násilí), je v našich tělech zafixován vzorec vnitřního „zhroucení“ energie během konfliktu. V situacích, kde potřebujeme dát druhému najevo, jaké je naše stanovisko a že je důležité, se nám nedaří energii zmobilizovat a namísto toho se dostaví neurobiologické „zamrznutí“ organismu. Nevíme, co říct, bojíme se, nekonečně vycházíme vstříc, ošetřujeme druhého, popřípadě vymizíme.
4) NEZPRACOVANÉ ROZCHODY
Ač se věnuji klasické psychologii a pracuji uznávanými psychoterapeutickými metodami, léta se zabývám i energetickým fungováním člověka, vztahů, prostředí. Mezi lidmi ve vztahu (ale často i mezi přáteli a dalšími lidmi) se vytvářejí jakési energetické kanály, o kterých naše podvědomí ví, ale vědomě o nich nevíme. Ne, pokud netrénujeme citlivost v této oblasti… A tak i mnoho let po ukončení vztahu můžeme v určitých okamžicích anebo i téměř stále žít určitou část osobnosti, myšlenky a pocity daného člověka a můžeme mu „dobrovolně“ podvědomě poskytovat energii. Zaříkávání a nahodile vytvářené energetické obrany nepomáhají. Je potřeba zpracovat si několik důležitých dětských programů (zachránce, oběti, deprivovaného dítěte, dítěte, které potřebuje pozornost…) a také vědomě rozpojit dětskou představu, která se vytvořila v podvědomí, a to, že to hezké, co jsme s daným člověkem prožili, nemůžeme prožít s nikým jiným. Často, pokud byl rozchod náhlý, je naše psychika rovněž chronicky v šoku – v dané oblasti došlo k „zamrznutí“, šoková energie nebyla vyčerpána, a podvědomě „nevíme, že se rozchod odehrál“ a stále se k partnerovi pod hladinou vědomí (někdy i vědomě) vztahujeme. Potom, aniž bychom si to uvědomovali, nejsme plně přítomní v současném vztahu.
Tyto čtyři oblasti a jejich náprava bude obsahem dalšího čtyřdenního transformačního kurzu na krásných Tetřevích boudách v Krkonoších. Kurz se koná 21. – 24. října (začínáme čtvrtkem v 15:30h, končíme v neděli v 15:30h). Program je nastaven tak, abyste dokázali zažité průběžně vstřebávat, a tak budou chvíle i na wellness (v hotelu je nádherný bazén, vířivka, saunová část), případně i na pobyt s rodinou, se kterými sice nevyrazíte na velký výlet, ale menší procházky po okolí, dlouhé luxusní snídaně, bazén s vodopádkem, ping pong, kulečník, stolní fotbálek a další stolní hry a večery u krbu stihnete.
Celou pozvánku najdete zde: https://www.ivetahavlova.cz/kopie-zral%C3%A9-j%C3%A1-a...
Poprosím o co nejčasnější přihlášky na ivetahavlova@seznam.cz. Hotel po určitém datu už další postele nemá a v září bylo proto bohužel mnoho náhradníků na čekací listině, kteří se na kurz nedostali.
Iveta
Comments